12 tipů pro váš outfit


… aneb váš inspirativní průvodce nejen na rodinné focení

Skoro každý se mě ptá, jaké mám tipy k oblečení pro rodinné focení. Říkám vždy všem, že rodinné focení není o tom, co máte na sobě. Pravda však je, že vhodně zvolený outfit může vaše fotky neskutečně upgradovat. A přitom – vůbec to nemusí znamenat, že je nutné vyrazit na nákupy.

Mimochodem, také podléháte kouzlu kolekcí ve vašem oblíbeném obchodě s oblečením? A uvědomili jste si někdy, jak jsou tyto kolekce plné barev a různých vzorů?

A přitom většinu z nás (maminek určitě) fotky z katalogu chytnou za srdce a peněženky – tato kolekce je totiž právě to, co teď urgentně potřebujeme. Uvědomte si, že takovou kolekci si dovedete udělat s troškou přemýšlení doma sami z toho, co už máte. Případně dokoupíte jen cílené maličkosti.

Zkuste se zamyslet, co dělá tyto kolekce zajímavé – jsou postaveny na několika barvách, které se doplňují nebo naopak jsou výrazně proti sobě. K tomu pár vzorů, které se na různém oblečení různě střídají – vzor i jeho barvy. Otevřete si stránku vašeho oblíbeného obchodu a … ověřte si to. Uvařte si dobrý nápoj, který milujete, ponořte se do vašeho šatníku a vytvořte si kolekci z toho, co už doma máte!

Co teda funguje?

Mám pro vás pár tipů, jak lehce předejít nechtěnému. Tak rychle na ně a … nechte vaše fotky zářit!

Podzim je boží – můžete vašemu outfitu dodat pomocí vrstvení texturu. Vím také, jak je to s většími dětmi složité. Znám to sama – během oblékání se často seknou a chtějí přesně to, co se vám zrovna nehodí. Nebo se chtějí vymódit úplně sami. Ale i pokud vaše dítka mají jinou představu než vy, dalším doplňkem dovedete z nechtěného udělat, že to tam patří.

Já sama za nejlepší výsledek považuji, když se divák na fotkách vlastně vůbec nepozastavuje, co máte na sobě – protože to všechno k sobě tak nějak sedí a nic nebije do očí. 

Moje oblíbená pravidla

Podmínka nutná – vaše oblečení musí být hlavně pohodlné! Dále pak se mi osvědčuje:

  • Pohodlně casual, ale slušně – ne úplně sportovně
  • Vrstvit, vrstvit, vrstvit – materiály, vzory a barvy
  • „Match, but don’t coordinate“

Pokud chcete být barevně minimalističtí a zůstat u jedné barvy pro všechny členy rodiny, určitě zapojte kreativitu naplno a určitě vložte do oblečení strukturu!

Tip 1: Neposedná chodidla? Zamyslete se i nad nimi

Nejlepší lokality většinou nemají moc pevný povrch. Vezměte si boty, ve kterých se budete moct pohodlně pohybovat kolem, běhat a blbnout s dětmi – po kamenech, do kopečků a po travnatém povrchu.

Rodina s ideálně laděným outfitem - jako jeden y tipů pro klienta na rodinné focení. Tipy portrétní fotograf Lenka Krobová

Tip 2: Použijte texturu, vzory a vrstvy

Nebojte se mixovat různé vzory, textury a prostě vrstvit!
Doby jeansů a jednoduchých bílých triček jsou dávno pryč. Klidně smíchejte puntíky a proužky 🙂 Dejte jen pozor, aby vzory nebyly příliš velkédrobnější vzory jsou nejlepší volba.

Tip 3: Oblečení s logy a velkými nápisy radši nechte na jindy

Vyhněte se oblečení s logy z vašich cest za hranice všedních dní, i kdyby jste je milovali za hrob. Ale vynechte třeba i široké pruhy. Vyberte radši kousky, které jsou nadčasové a dávají možnosti kombinace s ostatními členy skupiny.

Tip 4: Neonové barvy a reflexní prvky neberte

Prosím – nikdy neonové barvy neberte na focení – to platí i pro různé reflexní prvky na oblečení dětí. Mohou se chovat složitě v postprodukci a nemusí se vám jejich finální podoba líbit.

Tip 5: Víte, že makeup na fotografování může být výraznější a přitom budete vypadat stále přirozeně?

Váš makeup může být tmavší než byste nosili běžně. Klidně použijte odstín tmavší až o 20%. Pomůže dát fotkám hloubku a podpoří kontury.

Tip 6: Fotografování dvojčat? Podpořte jejich individualitu

Řešíte jak s dvojčaty? Oblečte je každé jinak a podpořte tak jejich individualitu! To samé platí pro všechny sourozence, i když jim některé kousky oblečení kupujete stejné.

Tip 7: Nezapomeňte na vaše zápěstí

Sundejte sportovní hodinky a gumičky na vlasy z vašich zápěstí. Uvědomte si, že drobné náramky můžou také vypadat jako gumičky do vlasů a zamyslete se tak, co na fotkách opravdu chcete.

Tip 8: Na jasné barvy s rozvahou

Mějte na paměti, že čím zářivější barvu použijete, tím méně by jí napříč celou rodinou mělo být.

Tip 9: Vrstvení je zázrak, když je venku zima

Možná jste viděli fotky ve sněhu, kdy fotografovaní mají na sobě jen svetry. Pro tentokrát vynechte zimní kabáty a místo toho se vybavte vrstvením – tentokrát ale spodních trik a dlouhého spodního oblečení. Přidejte vestičku nebo šálu / šátek, abyste podpořili texturu a vrstvení.

Tip 10: Zaměřte se na doplňky a detaily

Věnujte zvláštní pozornost doplňkům. Přidáním šátku, vesty, zajímavého náhrdelníku nebo i malého pugétu můžete váš outfit obrovsky upgradovat.

Tip 11: Trocha teplých tónů není na škodu

Přidání pár teplých tónů do neutrální barevné palety přidá vašemu outfitu na stylu právě tak akorát. Zároveň se vyhnete tomu, aby vaše fotky byly příliš žluté a zelené, pokud fotíte na začátku podzimu se žloutnoucím listím, ve kterém ještě není žádná červená.

Tip 12: Neutrální barvy jsou v kurzu vždy

Ještě pořád nevíte? Jděte do krémových, hnědých nebo tělových odstínů – s těmi nemáte co pokazit a nikdy nevyjdou z módy. Vyhněte se kombinaci černá & bílá!!! Zcela jistě se vám to vyplatí.

Rada na závěr – ZKOUŠEJTE

Nebojte se a kombinujte!

Jak to dělám já? Zvolím, jaké barvy máme rádi a která bude ta hlavní. A kolem ní pak vybírám co kdo máme v šatníku. Všechno si rozložím v obýváku na pohovku a zkouším. A vrstvím. A pak to třeba dopadne tak, že mám děti v holinkách, protože je milují 🙂

Tak a teď už jen … HODNĚ ŠTĚSTÍ!


zavolejte mi:
+420 724 804 333
napište mi:
foto@lenkakrobova.cz